| Operating System | iOS 14.1 |
| External | |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | No |
| Build material | Metallic |
| Height | 146.7mm |
| Thickness | 7.4mm |
| Width | 71.5mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | Li-Ion 2815 mAh |
| Protection | Scratch Resistant , Super Retina XDR OLED, HDR10 |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Size | 6.1 inch |
| Primary Camera | 12MP |
| Secondary Camera | 12MP |
| Face Unlock | Face Unlock |



Post your opinion about Apple iPhone 12