| Operating System | Andiriod 6.1 |
| External | uptp 128GB |
| Internal Storage | 8GB |
| RAM | 2GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G , 4G , 4G VOLTE |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Mini Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Matalic |
| Height | 5 |
| Thickness | 4.5 |
| Width | 5 |
| Sound | FM |
| Battery Type | Non Removable |
| Capicity | 2050 |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
| Resolution | WVGA(480X800) |
| Size | 4.5 |
| Type | IPS |
| Flash | Rear Flash , Rear Dual Flash , Front Flash |
| Primary Camera | 5MP |
| Secondary Camera | 5MP |
| More Features Phone | WiFi Direct , USB On-The-Go |
| 7G Advance | Ab , CD , EF |










Post your opinion about Samsung Z4