| Operating System | Andiriod 7.1 |
| External | upto 128GB |
| Internal Storage | 32GB |
| RAM | 3GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 4G VOLTE , 5G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Neno Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Matalic |
| Dimensions | 158 |
| Height | 17.99 |
| Thickness | 7.78 |
| Width | 15.22 |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Removable |
| Capicity | 3000 |
| Protection | Corning Gorilla Glass , 2.5D Curved Glass , Scratch Resistant |
| Resolution | QHD(1440X2560) |
| Size | 5.5 |
| Type | IPS |
| Flash | Rear Flash |
| Primary Camera | 8MP |
| Secondary Camera | 16MP |





Post your opinion about Nokia 6