| Operating System | Qualcomm Snapdragon 690 |
| External | |
| Internal Storage | 32GB |
| RAM | 512MB |
| Connectivity | Wi-Fi , Bluetooth , USB Connectivity |
| Network Support | 3G , 4G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | No |
| Build material | Plastic |
| Height | 119.50 mm |
| Thickness | 13.40mm |
| Width | 52 mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 2550 mAh |
| Resolution | QVGA(240X320) |
| Size | 1.77 |
| Primary Camera | 1MP |
| Face Unlock | No |
| 5G Advance | Ab |



Post your opinion about Dizo Star 500