| Operating System | Andiriod 6.1 |
| External | |
| Internal Storage | 16GB |
| RAM | 3GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Micro Sim |
| Fingerprint Sensor | No |
| Build material | Matalic |
| Dimensions | 154.6 |
| Height | 9.4 |
| Thickness | 154.6 |
| Width | 77 |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Removable |
| Capicity | 4000 |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
| Resolution | HD(720X1280) |
| Size | 5.5 |
| Type | LED |
| Flash | Rear Flash , Front Flash |
| Primary Camera | 13MP |
| Secondary Camera | 5MP |










Post your opinion about Eluga i3 Mega