| Operating System | Andiriod 7.0 |
| External | 256 GB |
| Internal Storage | 64GB |
| RAM | 4GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 3G |
| No of Sims | Single Sim |
| SIM Type | Neno Sim |
| Fingerprint Sensor | yes |
| Build material | Matalic |
| Dimensions | 148.9 x 71.9 x 7.9 |
| Height | 7.9 |
| Thickness | 148.9 |
| Width | 71.9 |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Removable |
| Capicity | 3300 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | QHD(1440X2560) |
| Size | 5.7 |
| Type | LED |
| Flash | Rear Dual Flash , Front Flash |
| Primary Camera | 13MP |
| Secondary Camera | 5MP |
| More Features | WiFi Direct , USB On-The-Go |








Post your opinion about G6