| Operating System | Android v10 (Q) |
| External | |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 6GB |
| Network Support | 2G , 3G , 4G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Plastic |
| Height | 163.9 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 4000mAh |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Size | 6.2 |
| Primary Camera | 16MP |
| Secondary Camera | 13MP |
| Face Unlock | No |
| 5G Advance | Ab |



Post your opinion about Gionee M12 Pro