| Operating System | iOS 12 |
| External | |
| Internal Storage | 64GB |
| RAM | 3GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 3G , 4G |
| No of Sims | Single Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | No |
| Build material | Metallic |
| Height | 150.9 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 2942 mAh |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
| Resolution | 876 x 2142 pixels |
| Size | 6.1 |
| Type | LED |
| Primary Camera | 12MP |
| Secondary Camera | 8MP |
| Face Unlock | Yes |
| 5G Advance | Ab |



Post your opinion about iPhone XR