| Operating System | Android 5.0 Lollipop |
| External | 32 |
| Internal Storage | 8GB |
| RAM | 2GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Micro Sim |
| Fingerprint Sensor |
| Build material | Matalic |
| Dimensions | 3 |
| Height | 3 |
| Thickness | 720x1280 |
| Width |
| Sound | FM |
| Battery Type | Removable |
| Capicity | 2500 mAh |
| Protection | Scratch Resistant |
| Resolution | HD(720X1280) |
| Size | 5 |
| Type | IPS |
| Flash | Rear Flash , Front Dual Flash |
| Primary Camera | 8MP |
| Secondary Camera | 5MP |










Post your opinion about Lava X3