| Operating System | Android 4.4. KitKat. |
| External | 32 |
| Internal Storage | 8GB |
| RAM | 2GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G , 4G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Micro Sim |
| Fingerprint Sensor | yes |
| Build material | Matalic |
| Dimensions | 6 |
| Height | 4 |
| Thickness | 7.7 |
| Width |
| Sound | 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Non Removable |
| Capicity | 2150 mAh |
| Protection | Corning Gorilla Glass , 2.5D Curved Glass , Scratch Resistant |
| Resolution | HD(720X1280) |
| Size | 5 |
| Type | IPS |
| Flash | Rear Dual Flash , Front Dual Flash |
| Primary Camera | 13MP |
| Secondary Camera | 5MP |
| More Features | WiFi Direct , USB On-The-Go |








Post your opinion about Lenovo S60