| Operating System | Android 5.0 Lollipop |
| External | |
| Internal Storage | 8GB |
| RAM | 1GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Micro Sim |
| Fingerprint Sensor | No |
| Build material | Plastic |
| Height | 131.9 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Width | 66.7 mm |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Removable |
| Capacity | 1940 mAh |
| Resolution | WVGA(480X800) |
| Size | 4.5 |
| Primary Camera | 5MP |
| Secondary Camera | 2MP |
| Face Unlock | Ab |



Post your opinion about LG K4