| Operating System | Android v11 |
| External | |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 6GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 3G , 4G , 5G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Plastic |
| Height | 169.6 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Width | 75.9 mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 6000 mAh |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Size | 6.8 |
| Primary Camera | 108MP |
| Secondary Camera | 32MP |
| Face Unlock | Not Mentioned |
| 5G Advance | Ab |

Post your opinion about Motorola G60s