| Operating System | Android v10 (Q) |
| External | |
| Internal Storage | 64GB |
| RAM | 6GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G , 4G , 5G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Metallic |
| Height | 171.9 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Width | 78.5 mm |
| Sound | 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 4500mAh |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1080X2400 pixels |
| Size | 6.81 |
| Secondary Camera | 25MP |
| Face Unlock | Ab |
| More Features Phone | Fast Charging |



Post your opinion about Nokia 8.3 5G