| Operating System | Android v10 (Q) |
| External | Upto 256 |
| Internal Storage | 64GB |
| RAM | 4GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Metallic |
| Height | 164.9mm |
| Thickness | 8.4mm |
| Width | 75.1mm |
| Sound | 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 5000mAh |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Size | 6.52inch |
| Primary Camera | 13MP |
| Secondary Camera | 8MP |
| Face Unlock | Face Unlock |





Post your opinion about One Plus Nord N100