| Operating System | Android v11 |
| External | |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Metallic |
| Height | 195.7mm |
| Thickness | 7.6mm |
| Width | 73.2mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 4350 mAh |
| Resolution | 1080X2400 pixels |
| Size | 6.55 inch |
| Primary Camera | 64MP |
| Secondary Camera | 32MP |
| Face Unlock | Ab |



Post your opinion about OPPO Reno 5 Pro