| Operating System | Android v10 (Q) |
| External | |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Matalic |
| Height | 160.8mm |
| Thickness | 8.5mm |
| Width | 75.1mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capicity | 4500mAh |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 108MP |
| Size | 6.55 inch |
| Type | LED |
| Primary Camera | 64MP |
| Secondary Camera | 32MP |



Post your opinion about Realme X7 Pro