| Operating System | Android 10 |
| External | |
| Internal Storage | 16GB |
| RAM | 1GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 2G , 3G , 4G , 4G VOLTE |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | No |
| Build material | Plastic |
| Height | 141.70 mm |
| Thickness | 8.60 mm |
| Width | 67.50 mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 3000mAh |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Size | 5.3 |
| Type | IPS |
| Primary Camera | 8MP |
| Secondary Camera | 5MP |
| Face Unlock | CD |



Post your opinion about Samsung Galaxy A3 Core