| Operating System | Andiriod 7.0 |
| External | 256GB |
| Internal Storage | 32GB |
| RAM | 2GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 4G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Neno Sim |
| Fingerprint Sensor |
| Build material | Matalic |
| Dimensions | 154 x 75.8 x 9.3 |
| Height | 9.3 |
| Thickness | 154 |
| Width | 75.8 |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Removable |
| Capicity | 4100 mAh |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | FHD(1280X1920) |
| Size | 5.2 |
| Type | LED |
| Flash | Rear Flash , Rear Dual Flash , Front Flash , Front Dual Flash |
| Primary Camera | 16MP |
| Secondary Camera | 5MP |
| More Features | WiFi Direct |





Post your opinion about X Venture