| Operating System | Android 12 |
| External | |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| Network Support | 5G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Plastic |
| Height | 163.9 mm |
| Thickness | 9.5 mm |
| Width | 76.5 mm |
| Battery Type | Non Removable |
| Capacity | 4650 mAh |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Size | 6.67 |
| Type | Amoled Screen |
| Primary Camera | 108MP |
| Secondary Camera | 16MP |
| Face Unlock | Not Mentioned |
| 5G Advance | Ab |



Post your opinion about Xiaomi Black Shark 5 Pro