| Operating System | Android 10 |
| External | |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Connectivity | Wi-Fi , GPS , Bluetooth , HotSpot , USB Connectivity |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Nano Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Matalic |
| Height | 165.4 |
| Thickness | 9 |
| Width | 76.8 |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Non Removable |
| Capicity | 4820 mAh |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 108MP |
| Size | 6.67 inches |
| Type | LED |
| Primary Camera | 108MP |
| Secondary Camera | 16MP |





Post your opinion about Xiaomi Redmi Note 9 Pro 5G