| Operating System | Andiriod 6.1 |
| External | upto 64GB |
| Internal Storage | 32GB |
| RAM | 3GB |
| Connectivity | Wi-Fi , Bluetooth , HotSpot |
| Network Support | 2G , 3G , 4G |
| No of Sims | Dual Sim |
| SIM Type | Mini Sim |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Build material | Plastic |
| Dimensions | 152 |
| Height | 17.99 |
| Thickness | 9.5 |
| Width | 14.00 |
| Sound | FM , 3.5 mm Jack |
| Battery Type | Non Removable |
| Capicity | 2500 |
| Resolution | HD(720X1280) |
| Size | 5.0 |
| Type | IPS |
| Flash | Rear Flash |
| Primary Camera | 8MP |
| Secondary Camera | 5MP |





Sunil Choudhary 20-Jul-2017
XOLO Era 2x is very good phone. In this price range it will provide all features like finger print sensor, dual front camera, Full Hd Screen or FULL HD Recording with 1080 Pixel
Post your opinion about XOLO Era 2X